Mısır Vize Ücreti 2023

Mısır Vize Ücreti 2018

Mısır vize ücreti 2023 yılı itibariyle Mısır’a seyahat amacınıza ve vize türüne göre değişmektedir. Mısır vize işlemlerinde vize başvuru sahibinin randevuya şahsen katılma zorunluluğu bulunmamaktadır çünkü birçok ülkenin vize prosedüründe olan parmak izi verme zorunluluğu veya konsoloslukta vize yetkilileriyle mülakat gibi işlemler kısa süreli Mısır vize başvurularında bulunmamaktadır. Mısır’a kısa süreli vize türleri turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlıdır. Mısır’a çalışma, evlenme, oturum izni alma gibi amaçlarla giden kişiler başvurularını doğrudan

Mısır vize ücreti konsolosluk harç bedelleri döneme göre yenilenmektedir. Konsolosluğa şahsen başvuracak kişiler vize işlemlerinden önce güncel Mısır vize ücreti hakkında bilgiyi Konsolosluktan ve Mısır vize işlemlerinde uzman vize danışmanlık firmalarından alabilirler.

Mısır vize başvurusu için vize işlem formlarının dikkatle doldurulması, seyahat amacıyla çelişkili bilgiler içermemesi gerekir. Ayrıca pasaportunda daha önceden bazı Arap ülkelerinin vizesi veya vizeleri bulunan kişiler ancak pasaport değişikliği yaparak başvuru yapabilirler.

Uzun süreli talep edilen Mısır vize ücreti 2023 yılı itibariyle vizenin türüne ve ülkedeki kalış amacına göre değişiklik gösterebilir. Bu konudaki prosedürle ilgili Mısır Konsolosluğu ile doğrudan görüşülerek mülakata girilmesi gerecektir.

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır vizesi işlemleri Mısır Konsolosluğu vize departmanı tarafından 15 ila 20 iş gününde sonuçlandırılır. Bu süreler tam ve eksiksiz vize belgeleriyle yapılan başvurular içinde geçerlidir. Ayrıca vize sonucunu açıklama yetkisi sadece Mısır Konsolosluğunda olduğu için süreler konsolosluk yetkisi dahilinde uzayabilmektedir. Vize çıkış süresini uzatabilen diğer unsurlar yoğun turizm sezonu, döneme bağlı olarak başvuru yoğunluğunun artması, konsolosluktaki teknik ve benzeri sorunlar olabilmektedir. Vize danışmanlık firmaları Konsolosluğun güncel işleyişi hakkında bilgi alabileceğiniz kurumlardır. Ancak en güncel bilgiye Mısır Başkonsolosluğu ve Mısır Ankara Büyükelçiliği vize departmanlarından ulaşabilirsiniz.

Konsolosluğa şahsen gitme zorunluluğu bulunmadığından, vize işlemlerini üçüncü şahıs ve kurumlar aracılığı ile yapan kişiler vize sürelerine kargo sürelerini ekleyerek başvuru yapmalı, seyahat planlarını ve seyahat tarihine dair detayları bunu dikkate alarak yapmalıdırlar. Bu koşula özellikle İstanbul ve Ankara’da ikamet etmeyen kişiler dikkat etmelidir. İşlemlerini yetki yazısı verdikleri üçüncü şahıs ve kurumlar aracılığı ile yapanlar Mısır vize ücretleri 2023 yılına göre kurumların hizmet bedellerini de dahil etmelidirler.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır

Mısır Vizesi Nasıl Alınır

Mısır vizesi Mısır Konsolosluğuna şahsen başvuru yapılarak veya Mısır vize işlemlerinde konsolosluğa akredite vize danışmanlık firmaları veya aracı kurumlar ile yapılabilmektedir. Aracı kurum ve kişiler aracılığı ile yapılan başvurularda yetki yazısı verilmesi gerekmektedir. Çünkü vize başvurusundan sonra pasaportu alma yetkisi bu kişilere verilmiş olmaktadır. Mısır vizesi nasıl alınır sorusuna sağlık yanıt almak için yazımızı dikkatle okuyunuz.

Öncelikle seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. T.C. Bordo pasaport sahipleri vize ile Mısır’a seyahat ederken, diğer T.C. pasaportları 90 güne kadar vizeden muaftır.

Mısır Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Mısır vizesi işlemlerindeki en önemli evraklardan biri Mısır vize başvuru formudur. Bu form İngilizce doldurulmaktadır. Seyahat amacı, Mısır’da konaklama bilgileri ve seyahat planınızı bu form vasıtasıyla Mısır Konsolosluğuna iletmiş olacaksınız. Bu 2 önemli evrakın yanında iş yerinizden alacağınız dilekçe, iki adet güncel fotoğraf, şahsi dilekçenin ibrazı gerekmektedir. Mısır ticari vize başvurularında iş yerinden alınan dilekçe ticari seyahatin amacını içermelidir. Turistik vize dilekçelerinde başvuru sahibinin izinli olduğu tarihler yer almalıdır. Otel ve uçak rezervasyonlarının vize evraklarının ibraz tarihi itibariyle geçerli olması gerekmektedir. Bu nedenle formda konaklama bilgileri kısmının dikkatle doldurulması ileride sorun yaşamamanız açısından önemli olacaktır. Rezervasyonların düşmemesi için evrak takibinin önemli olduğunu önemle hatırlatırız.

Mısır vizesi 3 aylık olarak verilmekle birlikte bu süre zarfında en fazla kalış süresi 30 gündür. Vize Konsolosluktan çıktığı gün itibariyle geçerli olur.

Mısır vize işlemleri randevu veya mülakat içermediğinden başvurular online olarak danışman kurumlar tarafından yapılabilmektedir. Evrakların tam ve eksiksizse Konsolosluğa hiç gitmeden doğrudan işlemlerini üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile yapabilirsiniz.

Mısırı vize işlemlerinin sonuçlanma süresi olarak belirtilen 15 ila 20 iş günüdür ancak bu süre başvuru yoğunluğuna veya Mısır Konsolosluğunun işlem potansiyeline göre uzayabilmektedir.

Mısır vizesi için hazırlamanı gereken evraklar başvuru yaptığınız diplomatik temsilciliğe göre değişebildiğinden başvuru öncesinde evrak ve süreç bilgilerinin ilgili kurumlardan teyit edilmesi süreç boyunca yaşanabilecek gecikmelerin önüne geçecektir.

Mısır Vize İşlemleri

Mısır Vize İşlemleri

Mısır’a seyahat edecek T.C. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ve Türkiye’de oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Mısır vize işlemleri için Mısır’ın Türkiye’deki diplomatik misyonları olan Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna veya Mısır Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar.

Mısır Vize Başvuru İşlemleri

Mısır vize işlemleri başvuru sahibinin mutlak surette konsolosluğa şahsen gitmesini zorunlu tutmamaktadır. Mısır’a seyahat edecek kişiler üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile vize başvurularını yapabilmektedirler. Vize işlemleri konsolosluk randevusunu içermemektedir ancak Mısır Konsolosluğu veya Büyükelçiliği gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin seyahat amacını netleştirmek adına randevuya davet edebilir. Bu durumda başvuru sahibinin Konsolosluk tarafından kendisine bildirilen tarih ve saatte şahsen konsoloslukta bulunması gerekmektedir.

Mısır vize işlemleri evrakların konsolosluğa sunulmasını müteakiben 15 ila 20 iş gününde sonuçlanır. 45 yaş altı kişilerin yaptığı başvuruların sonuçlanma süresi daha uzun tutulmaktadır. Vize süreleri konsolosluk inisiyatifinde başvurunun durumuna göre uzayabilmektedir. Ayrıca başvurudan önce konsolosluğun yoğunluğu ve tatil nedeniyle veya başka bir sebeple kapalı olduğu günler dikkat alınarak işlemler başlatılmalıdır. Mısır vizesi çıkış süresindeki uzamalardan dolayı seyahatten en az 2 ay önce vize işlemlerine başlamanız tavsiye edilir. Konsolosluğun ek ve destekleyici evrak talebi olduğu durumlarda zamanla ilgili sıkıntı yaşamamanız açısından bu süreler önemlidir.

Mısır vize başvurusunda seyahat amacı ve vize türü turistik, ticari veya akraba ziyareti şeklinde olabilmektedir. Mısır’a iş faaliyeti amacıyla seyahat edecek kişiler ticari vizeye, aile veya akrabasını ziyaret edecek kişiler aile ziyareti vizesine, sadece gezi amaçlı gidecek kişiler turistik vize başvurusu yapmaktadırlar. Ticari ve özel ziyaret vizelerinde davetiye talep edilirken, turistik vize başvurusu için otel rezervasyonu yaptırılması gerekmektedir. Mısır’a seyahat edecek öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişiler sponsorlarının evraklarını da ibraz ederek başvurularını yapmalıdırlar. Sunacağınız evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiğini ve birbiriyle tutarlı bilgiler içermesi gerektiğini unutmayınız.

Mısır vizesi başvuru sahibine 3 aylık süre zarfında 30 gün serbest kalış hakkı vermektedir. Vize, çıkış tarihi itibariyle geçerli kabul edilmektedir. Pasaportun vize bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Mısır Vizesi 2023

mısır vizesi 2018
T.C. Bordo pasaport sahipleri Mısır seyahatleri öncesinde seyahatlerinin amacına uygun vizeyi almalıdırlar. Mısır vizesi 2023 yılında sadece Mısır Konsolosluğuna yapılan başvurularla alınabilmekte olup, yeni gelen bir düzenleme ile 45 yaşından büyük ve 16 yaşından küçükler için uygulanan kapıda vize uygulaması kaldırılmıştır. Başvurular Mısır Konsolosluğunun değerlendirilmesine sunulmakla birlikte vize başvurusunda konsolosluğa şahsen gelme zorunluluğu bulunmadığından işlemler yetki yazısı verilerek vize danışmanlık firmaları ile de yapılabilmektedir. T.C. Bordo pasaport sahipleri vizeye tabi tutulurken, T.C. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport hamileri 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadır.

 Mısır vizesi 2023 yılı evrakları

  • Pasaport: Vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olmalıdır.
  • Kimlik fotokopiniz: Pasaportta yer alan kimlik bilgileri ile uyumlu olmalıdır.
  • Fotoğraf: 2 adet güncel fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır.
  • Firma yazısı: Firmanın antetli kağıdına firma yetkilisi tarafından yazılacak firma yazısı vize başvuru sahibinin işe giriş tarihi, görevi, seyahatinin içeriği hakkında bilgileri içermeli ve firma kaşesi ve yetkili imzası ile birlikte sunulmalıdır.
  • Mısır vizesi başvuru formu: Bu form okunaklı bir el yazısı ile İngilizce doldurulmalıdır. Formda vereceğiniz bilgilerin seyahat evraklarınızı desteklemesi gerektiğini unutmayınız. Bu anlamda otel ve uçak rezervasyonlarındaki bilgilere özellikle dikkat edilmelidir.
  • Vize davetiyesi: Mısır ticari vize başvurularında gerekli olan bu evrak Mısır’da ticari faaliyet ilişkisi içinde olunan firmadan gönderilecektir.

Mısır Konsolosluğu vize için gereken bu evrakların yanında ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır. Mısır vizesi 2023 yılı başvuruları konsolosluk mülakatı veya parmak izi uygulaması gibi vize prosedürlerini içermemektedir ancak konsolosluk gerektiği takdirde vize başvuru sahibini konsolosluğa görüşmeye davet edebilir. Böyle bir durum vize reddi alacağınız anlamına gelmediğini önemle belirtiyoruz.

Mısır vizesinin çıkış süresi ortalama 15 ila 25 iş günüdür. Bu nedenle başvuruların konsolosluğun tatil günleri ve kapalı olduğu tarihler dikkate alınarak yapılması, istisnai durumlardan dolayı vize çıkış süresinin uzayabileceği gibi durumlar dikkate alınarak seyahatten 1 ay öncesinden başlatılması vize sürecinin sağlıklı ilerlemesi açısından önemlidir.

Mısır vizesinin ücreti vize talebinin tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişmektedir. Vize ücret ve prosedürlerine dair bilgilerin başvurudan önce konsolosluktan veya konsoloslukla iletişim halindeki danışman firmalardan teyit edilmesi faydalı olacaktır.