mısır başkonsolosluğu istanbul

Mısır Başkonsolosluğu İstanbul

Mısır sınırları dışındaki ülkelerde Mısır’ı temsil eden ve Mısır’a seyahat etmeyi planlayan yabancı vatandaşların vize işlemlerini yürüten kuruma Mısır Başkonsolosluğu denir. Mısır’ı dış ülkelerde temsil eden bir resmi kurum olan Mısır Konsolosluğu’nun Türkiye’de de temsilcilikleri bulunmaktadır. Bunlardan biri Mısır Başkonsolosluğu İstanbul, diğeri Mısır Konsolosluğu Ankara’dır. Türkiye’de ikamet eden herkesin hem Mısır vizesi hem de Mısır konsolosluk işlemleri bu kurum tarafından yürütülmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Mısır vatandaşlarının evlilik, boşanma ve belge tasdikleri gibi bütün işlemleri Mısır Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yerine getirilmektedir. Ayrıca Mısır seyahat planı yapan Türkiye vatandaşlarının, seyahat öncesinde almaları gereken vize işlemleri de İstanbul Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Mısır Devleti umuma mahsus yani bordo pasaportu bulunan vatandaşları vize prosedürlerine tabii tutmaktadır. Ancak resmi, diplomatik ve hizmet pasaport sahipleri, 90 günü geçmeyen Mısır seyahatlerinde Mısır vizesi için muaf tutulmaktadır. Mısır’a seyahat edecek olan 17 yaş altındaki ve 45 yaş üstündeki Türk vatandaşlarına sınır kapısında Mısır vizesi verilmektedir. Diğer yaşlardaki Türk vatandaşlarının ise Mısır vizesi işlemleri Mısır Başkonsolosluğu İstanbul tarafından yerine getirilmektedir. Başvuru sahipleri şahsen başvuru yapabilir ya da Mısır Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Vize Merkezlerinden yardım alabilir.

Vize merkezleri yalnızca Mısır vizesi evrak hazırlama ve başvuru sürecini başvuru sahibi adına yönetmektedir. Mısır vizesinin sonucu üzerinden olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur. Mısır vizesinin verilmesi ya da reddedilmesi konusunda tek yetkili karar mercii Mısır Konsolosluğu İstanbul olmaktadır. Vize başvuru işlemleri, başvurulacak olan vizenin türüne göre değişmektedir.

İstanbul Mısır Konsolosluğu Hakkında

Faaliyet alanlarına yakın olan bölgelerde ikamet eden hem Türk hem üçüncü ülke vatandaşlarının Mısır vizesi işlemlerini yürüten Mısır Başkonsolosluğu İstanbul, Mısır vatandaşlarının da her türlü konsolosluk hizmetlerine yardımcı olmaktadır. Mısır Başonsolosluğu İstanbul Başkonsolos görevini Wafaa Mohamed El – Hadidi sürdürmektedir. Konsolos görevinde ise Ahmed Mahmoud Abdo Ragab bulunuyor.

Mısır İstanbul Konsolosluğu’nun Resmi Tatil Günleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu, Mısır ve Türkiye’deki resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Mısır vizesi başvurularında ve diğer konsolosluk hizmetlerinde bu tatil günlerine göre işlemler yapılmaktadır. Bu nedenle başvurularınızı yaparken bu tarihleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi takdirde işlemleriniz aksamalara uğrar. Mısır İstanbul Konsolosluğu’nun resmi tatil günleri şu şekildedir:

-1 Ocak Yılbaşı Tatili
-7 Ocak Kıpti Noeli
-25 Ocak Polis Günü
-16 Nisan Kıpti Paskalyası
-25 Nisan Sina’nın Kurtuluşu
-1 Mayıs İşçi Bayramı
-Ramazan Bayramı
-23 Temmuz Mısır Milli Günü
-Kurban Bayramının Arifesi
-Kurban Bayramı
-22 Eylül Hicri Yılbaşı
-6 Ekim Silahlı Kuvvetler Günü
-Mevlit Kandili

Mısır İstanbul Konsolosluğu Vize İşlemleri Hizmetleri

Mısır’a farklı nedenler ile seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, seyahatlerine uygun olan Mısır vizesini almalıdırlar. Mısır vizesi işlemleri Mısır İstanbul Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Mısır İstanbul Konsolosluğu’nda Mısır vizesi için randevu sistemi yoktur. Başvurular şahsi olarak yapılabileceği gibi Mısır İstanbul Konsolosluğu’nca yetkilendirilen Vize Merkezleri aracılığı ile de vize başvuruları yapılabilir.

Vize merkezleri, Mısır İstanbul Konsolosluğu’na yapılan Mısır vizesi için başvuru öncesinde evrak hazırlama sürecini ve sonrasında başvuru sürecini takip eder. Gerekli başvuruyu yapar ve başvuru sonucunda herhangi bir etkisi olmaz. Vize başvurularını yalnızca Mısır İstanbul Konsolosluğu değerlendirmektedir. Mısır İstanbul Konsolosluğu’nca Mısır turistik vize, Mısır ziyaret vizesi ve Mısır ticari vize işlemleri yürütülmektedir. Seyahatiniz hangi vize türüne uyuyor ise ona uygun belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Vize başvurularında ilk aşama Mısır İstanbul Konsolosluğu’nun web sitesinde sunulan Vize başvuru formunun prosedürlere uygun olarak doldurulmasıdır. Bu form sayesinde başvuru sahibi hakkında ayrıntılı bilgiler edinilmektedir. Mısır vizesi başvurusu, başvuru formu olmadan kabul edilmemektedir. Bu nedenle İngilizce olarak büyük harfler ile doldurulan vize formunun Mısır İstanbul Konsolosluğu’nun prosedürlerine uyması gerekir. Formun üzerine başvuru sahibine ait güncel fotoğraf ve imzanın eklenmesi istenir. Formda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi isteneceği için bilgilerin doğru verilmesi önemlidir.

Mısır vizesi için gerekli olan önemli belgelerden biri de vize talep dilekçesidir. Bu dilekçe Mısır İstanbul Konsolosluğu’na hitaben yazılır. Mısır’a yapılması planlanan seyahatin nedeni, gidiş dönüş tarihleri, seyahat süresince masrafların nasıl karşılanacağı, yolculuk için uçak gidiş dönüş bileti bilgileri ve Mısır’da nerede konaklanacağının bilgisi dilekçede açıkça verilmelidir. Antetli kâğıda yazılması gereken vize talep dilekçesi İngilizce olarak yazılmalıdır.

Bu iki form dışında, Mısır seyahatinin bitimi ile beraber en az 6 ay geçerliliği olan ve Mısır İstanbul Konsolosluğu’nun prosedürlerine uyan pasaportun olması istenir. Pasaportun yıpranmamış ve 10 yıldan daha eski olmamasına özen gösterilmelidir. Başvuru sahibinin güncel halinin biyometrik fotoğrafı ve nüfus cüzdanının fotokopisi de istenen belgeler arasındadır. Bu belgeler her vize türünde istenen belgeler olup, vize türüne göre farklı belgeler de talep edilmektedir. İstenen belgeler hazırlandıktan sonra Mısır İstanbul Konsolosluğu’na şahsi olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sürecinizin hatasız ve hızlı ilerlemesini isterseniz, Vize Merkezlerinden yardım talep edebilirsiniz.

Mısır İstanbul Konsolosluğu Vize Ücreti

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu birimlerinde alınan Mısır vizesi ücretleri, alınacak olan vizenin türüne ve Mısır’da ne kadar kalınacağına göre değişmektedir.

Mısır İstanbul Konsolosluğu Vize Sonuç Süresi

Mısır İstanbul Konsolosluğu’na yapılan Mısır vizesi başvurularının sonuçlanma süresi 10 ile 15 gün arasında değişir. Seyahat planlarınızın aksamaması için seyahat tarihinden en az 30 gün önce Mısır İstanbul Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmanız önemlidir. Mısır İstanbul Konsolosluğu, verilen evraklarda eksiklik görür ise ek evrak talep edebilir. Ayrıca güvenlik açısından olumsuz bir durum oluşursa, başvuru sahibi ile mülakat düzenleme yetkisine de sahiptir.

Mısır İstanbul Konsolosluğu’nun Konsolosluk Hizmetleri

Türkiye’de yaşamını sürdüren Mısır vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, Mısır İstanbul Konsolosluğu’nca yapılmaktadır. Süresi dolmak üzere olan pasaportların yenilenmesi için bu kuruma başvuru yapılması gerekir.

Mısır ülkesinin ve vatandaşlarının çıkarlarını korumakla görevli olan Mısır İstanbul Konsolosluğu, Türkiye’deki Mısır vatandaşlarına bir nevi rehberlik hizmeti veriyor. Mısır vatandaşlarının evlilik, boşanma, nüfus cüzdanı, ölüm, doğum, askerlik, belge tasdiki, noter, pasaport ve vize gibi bütün konsolosluk hizmetleri Mısır İstanbul Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Çok kolay bir şekilde alınabilen Mısır vizesi işlemlerini kendiniz yürütebilirsiniz. Ancak belge hazırlama süreci değiştiğinden Vize Merkezi aracılığı ile yapılan başvurular çok daha önemlidir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri: 09.00-16.00
Vize Bölümü Çalışma Saatleri: 10.00-12.00 (Pazartesi-Cuma)
Turizm Bölümü Çalışma Saatleri: 10.00-16.00 (Pazartesi-Cuma)
Kültür Ofisi Çalışma Saatleri: 10.00-16.00 (Pazartesi-Cuma)

Görev Bölgesi

Afyon, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Zonguldak.

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek Besiktaş 34330 Istanbul
Turizm Ofisi Adres: Halaskargazi Caddesi No. 399-401,Kipman Apt. Kat 5 Daire A5 Sisli / Istanbul
Kültür Ofisi Adres: Sumbul Cad . Bambu SokNo. 4 villa 763. Levent / Istanbul
Ticari Bölüm Adres: Camlik CaddesiBeyaz Karanfil Sokak No. 23, 3. Levent / Istanbul
Telefon: (0212) 3242133
E-mail: egypt.consulate.istanbul@hotmail.com