mısır büyükelçiliği ankara

Mısır Büyükelçiliği Ankara

Mısır Konsolosluğu, Mısır sınırlarının dışında hem Mısır’ı temsil etmeye hem de Mısır’ı ziyaret etmek isteyen kişiler için vize vermeye yetkisi olan tek resmi kurum olarak kabul edilir. Mısır’ın bizim ülkemizde iki adet resmi temsilcilik yeri bulunmaktadır; bunlar İstanbul ve Ankara’da yer alan Mısır Konsoloslukları olarak bilinir. Mısır Büyükelçiliği Ankara olarak da geçen diğer şube, Mısır ile Türkiye arasında mevcut olan siyasal, diplomatik ve sosyal ilişkileri düzenlemekle görevlidir ve aynı zamanda içerisinde yer alan konsolosluk kısmı üzerinden yetkili olduğu alanlardaki yerlerde bulunan bireylerin hem Mısır Vizesi hem de Mısır Konsolosluk işlemlerini yürütür.

Ankara Mısır Büyükelçiliği’nin Mısır Konsolosluğu olarak hizmet veren kısmı, Türkiye’de yaşamakta olan Mısır vatandaşları için evlenme, boşanma ve belge onayı gibi işlemler için de yardımcı olmaktadır. Mısır Konsolosluğu İstanbul şubesi ise Türkiye’de yaşamakta olan tüm vatandaşlar adına hem Mısır vizesi hem de ilgili Mısır konsolosluk işlemlerini yürütür. Mısır Büyükelçiliği Ankara şubesi ile aynı şekilde Türkiye’de yaşamını sürdürmekte olan Mısır vatandaşları için evlenme, boşanma ve belge onayı gibi işler için de hizmet verir. İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu Bebek ilçesindedir. Ankara’daki Konsolosluk ise Kavaklıdere ilçesinde yer alır.

Mısır Devleti’ne ziyaretlerde bulunmayı düşünen ve kişisel pasaportları olan Türk vatandaşları, Mısır içerisinde bulunacakları zamandan önce Mısır vize başvurusunu gerçekleştirmeleri gerekir. Mısır’a gitmek isteyen 17 yaş altındaki ya da 45 yaş üstündeki bireyler, sınır kapısındayken Mısır vizesini alabilir. Diğer yaşlarda olan ve Mısır seyahati düşünen bireyler ise, vizeyi Mısır Konsolosluğu’ndan alabilir. Diplomatik ve resmi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları için 90 günden fazla olmayan geziler için Mısır vizesinin alınmasına gerek yoktur, ancak seyahat 90 günden fazla olacaksa, Mısır vizesi ya da oturma izni alınması zorunludur.

Mısır Vize Başvuru İşlemleri

Türkiye’de Mısır Ankara Büyükelçiliği İstanbul olmak üzere iki ayrı makamı da vize işlemleri için çalışmaktadır. Bu nedenle Mısır vize işlemlerini halletmek isteyen bireylerin İstanbul ya da Ankara’da bulunması gerekir. Mısır’ın Türkiye’de yer alan dış temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşamakta olan diğer üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını kabul eder. Mısır Başkonsolosluğu İstanbul şubesi, Türkiye’nin her yerinden gelecek olan başvuruları kabul eder. Ancak Mısır Büyükelçiliği Ankara, yalnızca bu ildeki ve çevre illerdeki başvuruları almaktadır. Başvurular için bireyler şahsen giderek işlemleri başlatabilmekle birlikte, yetkili bir temsilci tarafından da vize başvuruları gerçekleştirilebilir.

Mısır vize başvurusu adına Konsolosluk tarafından belirlenmiş olan gerekli belgelerin hazırlanarak getirilmesi zorunludur. Her vize türüne ait farklı belgeler olabileceği için, genel bir listeden söz etmek mümkün olmaz. Mısır vize başvurularında getirilecek belgeler hem eksiksiz olmalı hem de her biri doğru bilgiler içermelidir. Bir belgenin eksik ya da yanlış olması bile vize işlemlerinin aksamasına ya da direkt ret cevabı ile gönderilmesine neden olabilir. Gerek görüldüğü takdirde, konsolosluklar ek belge talebinde de bulunabilirler. Aynı şekilde mülakat yapılacağı bilgisi de gelebilir. Başvuruda bulunan kişilerin belirtilen tarih ve saatlerde mülakatlarda hazır olması beklenir.

Mısır vize başvurusu sonrası, ancak konsolosluğun başvuruya olumlu yanıt vermesi durumunda Mısır vizesi alınabilir. Karar konusunda tek yetki Mısır Konsoloslukları’nda bulunmaktadır.

Türkiye’de yer alan Mısır Konsoloslukları, seyahat tiplerine göre farklı vizeler vermektedir. Bunlar; Mısır Ticari Vize, Mısır Turistik Vize, Mısır Öğrenci Vizesi ve Mısır Aile Ziyareti Vizesi gibi farklı çeşitlerde olmakla birlikte, kısa süreli vizeler olarak geçer. Yalnızca kısa süreli olan vizeler için Mısır temsilciliklerinden başvuru alınır. Ancak uzun süreli Mısır vizesi başvurularında, öncelikle kısa süreli vize alınmalı daha sonra oturma izni için Mısır içerisinde işlemler yapılmalıdır.

Mısır Vizesi İçin Başvuru Formu

Mısır vizesi başvuru formu, Türkiye’de yer alan Mısır Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır ve konsolosluk açısından Mısır vizesi başvurusunu yapan kişi hakkında bilgi vermesi nedeniyle gereklidir. Mısır vizesi başvuru formu başvuruların temelidir ve form olmadan hiçbir başvuru kabul edilmez. Form içerisinde yer alacak bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde bulunması zorunludur. Aksi bir durumda, başvurular aksayabilir ya da direkt ret cevabı alabilir. Mısır vizesi başvuru formu büyük harflerle doldurulur ve yazı okunaklı olmalıdır.

Başvuru formu hem Türkçe hem de İngilizce olarak doldurulabilir. Diğer belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Formun sağ alt kısmında yer alacak olan imza, bizzat başvuruda bulunan kişiye ait olmalı ve pasaport imzası ile de aynı olmalıdır. Islak imza ile birlikte eğer temsilcilikler işlem yapacaksa, firmaya ait kaşe de yer alabilir.

Msır Vizesi ve Yeşil Pasaport Sahipleri Hakkında

Yeşil pasaporta (kişisel pasaport) sahip olan Türk vatandaşları için Mısır seyahati öncesi seyahatin süresine bağlı olarak vize şartı aranmayabilir. Yeşil pasaportu olan kişilerin Mısır için planladıkları gezinin 90 günden fazla olmamasına karşı, vize alınmasına gerek olmayacaktır. Eğer seyahat süresi 90 günden fazla olacaksa vize şartı aranacaktır. Bununla birlikte 90 günü geçmeyen geziler için vize şartı aranmasa bile pasaportun bazı belirlenmiş olan kriterlere uygun olması gerekmektedir.

Yeşil pasaportlar, Mısır seyahatinden sonra da en az 6 ay geçerli şekilde kullanılabilir olmalı, vize kısmında en az iki sayfa boş yere sahip olmalı ve hasar görmemiş halde bulunmalıdır. Bu nedenle Mısır seyahatinden önce pasaportların mevcut durumu iyice kontrol edilmeli, belirlenen kriterlere uygun olmayan pasaportlar hemen yenilenmelidir. Vize alması zorunlu olan kişilerin de yeşil pasaportlarının belirlenmiş bazı kriterlere uyum sağlaması gerekir. Vize almak için yeşil pasaport sahibi olan bireylerin de vizeye dair gereken başvuruyu gerçekleştirebilmesi için seyahatten sonra en az 6 ay kullanım hakkı bulunan pasaportunun olması, pasaportların vize kısmında da en az 2 adet sayfanın boş kalması, hasarsız bir halde bulundurulması zorunludur.

Vize ödemeleri, Mısır Konsoloslukları içerisinde detaylandırılan bir konudur ve her vize için gereken ödeme işlemleri birbirinden farklı olabilir. Bununla birlikte ücretlere dair güncellemeler dönem dönem mutlaka gerçekleşir. Ödemelerin nereye yapılacağı, ödeme tarihleri ve miktarları konusunda her başvuru sahibi konsolosluklardan detaylı bilgi alabilir. Her kişinin kendi başvurduğu vize türüne göre hareket etmesi gerekecektir. Hem Ankara Mısır Büyükelçiliği hem de İstanbul şubesine ulaşarak vize ödemelerinin o yılki detayları kolaylıkla öğrenilecektir.

Sharm El Sheikh İçin Vize

Mısır’a her yıl çok fazla yabancı ziyaretçi gelmektedir ve Sharm El Sheikh ile Hurghada ise, yabancı misafirlerin en sık şekilde gittiği turistik yerler olarak bilinir. Özellikle yaz döneminde Sharm El Sheikh ve Hurghada içerisinde turistik amaçlar ile ziyaretlerde bulunan çok fazla yabancı bulunur. Kimi bireyler bu yerler için vize alımının gerekli olup olmadığını bilmeyerek, bu yerlere ait vize işlemlerini takip etmeyi isteyebilir.

Sharm El Sheikh ve Hurghada Mısır’da bulunmakla birlikte, Mısır’ın bu iki yeri için ayrı bir uluslararası çalışması bulunmaz. Bu nedenle hem Hurghada hem de Sharm El Sheikh için Mısır’ın uygulamakta olduğu genel vize prosedürleri takip edilecektir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Mısır vize işlemleri için Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet eden Mısır vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Adres ve İletşim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvari no. 126 Kavaklidere-Ankara
Telefon: +(90) 312 426 1026
Fax: +(90) 312 427 0099
E-mail: embassy_egypt@yahoo.com