Mısır Vize İşlemleri

Mısır Vize İşlemleri

Mısır’a seyahat edecek T.C. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ve Türkiye’de oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Mısır vize işlemleri için Mısır’ın Türkiye’deki diplomatik misyonları olan Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna veya Mısır Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar.

Mısır Vize Başvuru İşlemleri

Mısır vize işlemleri başvuru sahibinin mutlak surette konsolosluğa şahsen gitmesini zorunlu tutmamaktadır. Mısır’a seyahat edecek kişiler üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile vize başvurularını yapabilmektedirler. Vize işlemleri konsolosluk randevusunu içermemektedir ancak Mısır Konsolosluğu veya Büyükelçiliği gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin seyahat amacını netleştirmek adına randevuya davet edebilir. Bu durumda başvuru sahibinin Konsolosluk tarafından kendisine bildirilen tarih ve saatte şahsen konsoloslukta bulunması gerekmektedir.

Mısır vize işlemleri evrakların konsolosluğa sunulmasını müteakiben 15 ila 20 iş gününde sonuçlanır. 45 yaş altı kişilerin yaptığı başvuruların sonuçlanma süresi daha uzun tutulmaktadır. Vize süreleri konsolosluk inisiyatifinde başvurunun durumuna göre uzayabilmektedir. Ayrıca başvurudan önce konsolosluğun yoğunluğu ve tatil nedeniyle veya başka bir sebeple kapalı olduğu günler dikkat alınarak işlemler başlatılmalıdır. Mısır vizesi çıkış süresindeki uzamalardan dolayı seyahatten en az 2 ay önce vize işlemlerine başlamanız tavsiye edilir. Konsolosluğun ek ve destekleyici evrak talebi olduğu durumlarda zamanla ilgili sıkıntı yaşamamanız açısından bu süreler önemlidir.

Mısır vize başvurusunda seyahat amacı ve vize türü turistik, ticari veya akraba ziyareti şeklinde olabilmektedir. Mısır’a iş faaliyeti amacıyla seyahat edecek kişiler ticari vizeye, aile veya akrabasını ziyaret edecek kişiler aile ziyareti vizesine, sadece gezi amaçlı gidecek kişiler turistik vize başvurusu yapmaktadırlar. Ticari ve özel ziyaret vizelerinde davetiye talep edilirken, turistik vize başvurusu için otel rezervasyonu yaptırılması gerekmektedir. Mısır’a seyahat edecek öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişiler sponsorlarının evraklarını da ibraz ederek başvurularını yapmalıdırlar. Sunacağınız evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiğini ve birbiriyle tutarlı bilgiler içermesi gerektiğini unutmayınız.

Mısır vizesi başvuru sahibine 3 aylık süre zarfında 30 gün serbest kalış hakkı vermektedir. Vize, çıkış tarihi itibariyle geçerli kabul edilmektedir. Pasaportun vize bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerli olması gerekmektedir.