Mısır Vizesi 2023

mısır vizesi 2018
T.C. Bordo pasaport sahipleri Mısır seyahatleri öncesinde seyahatlerinin amacına uygun vizeyi almalıdırlar. Mısır vizesi 2023 yılında sadece Mısır Konsolosluğuna yapılan başvurularla alınabilmekte olup, yeni gelen bir düzenleme ile 45 yaşından büyük ve 16 yaşından küçükler için uygulanan kapıda vize uygulaması kaldırılmıştır. Başvurular Mısır Konsolosluğunun değerlendirilmesine sunulmakla birlikte vize başvurusunda konsolosluğa şahsen gelme zorunluluğu bulunmadığından işlemler yetki yazısı verilerek vize danışmanlık firmaları ile de yapılabilmektedir. T.C. Bordo pasaport sahipleri vizeye tabi tutulurken, T.C. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport hamileri 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadır.

 Mısır vizesi 2023 yılı evrakları

  • Pasaport: Vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli olmalıdır.
  • Kimlik fotokopiniz: Pasaportta yer alan kimlik bilgileri ile uyumlu olmalıdır.
  • Fotoğraf: 2 adet güncel fotoğrafın arka fonu beyaz olmalıdır.
  • Firma yazısı: Firmanın antetli kağıdına firma yetkilisi tarafından yazılacak firma yazısı vize başvuru sahibinin işe giriş tarihi, görevi, seyahatinin içeriği hakkında bilgileri içermeli ve firma kaşesi ve yetkili imzası ile birlikte sunulmalıdır.
  • Mısır vizesi başvuru formu: Bu form okunaklı bir el yazısı ile İngilizce doldurulmalıdır. Formda vereceğiniz bilgilerin seyahat evraklarınızı desteklemesi gerektiğini unutmayınız. Bu anlamda otel ve uçak rezervasyonlarındaki bilgilere özellikle dikkat edilmelidir.
  • Vize davetiyesi: Mısır ticari vize başvurularında gerekli olan bu evrak Mısır’da ticari faaliyet ilişkisi içinde olunan firmadan gönderilecektir.

Mısır Konsolosluğu vize için gereken bu evrakların yanında ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır. Mısır vizesi 2023 yılı başvuruları konsolosluk mülakatı veya parmak izi uygulaması gibi vize prosedürlerini içermemektedir ancak konsolosluk gerektiği takdirde vize başvuru sahibini konsolosluğa görüşmeye davet edebilir. Böyle bir durum vize reddi alacağınız anlamına gelmediğini önemle belirtiyoruz.

Mısır vizesinin çıkış süresi ortalama 15 ila 25 iş günüdür. Bu nedenle başvuruların konsolosluğun tatil günleri ve kapalı olduğu tarihler dikkate alınarak yapılması, istisnai durumlardan dolayı vize çıkış süresinin uzayabileceği gibi durumlar dikkate alınarak seyahatten 1 ay öncesinden başlatılması vize sürecinin sağlıklı ilerlemesi açısından önemlidir.

Mısır vizesinin ücreti vize talebinin tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişmektedir. Vize ücret ve prosedürlerine dair bilgilerin başvurudan önce konsolosluktan veya konsoloslukla iletişim halindeki danışman firmalardan teyit edilmesi faydalı olacaktır.