Mısır Vizesi Nasıl Alınır

Mısır Vizesi Nasıl Alınır

Mısır vizesi Mısır Konsolosluğuna şahsen başvuru yapılarak veya Mısır vize işlemlerinde konsolosluğa akredite vize danışmanlık firmaları veya aracı kurumlar ile yapılabilmektedir. Aracı kurum ve kişiler aracılığı ile yapılan başvurularda yetki yazısı verilmesi gerekmektedir. Çünkü vize başvurusundan sonra pasaportu alma yetkisi bu kişilere verilmiş olmaktadır. Mısır vizesi nasıl alınır sorusuna sağlık yanıt almak için yazımızı dikkatle okuyunuz.

Öncelikle seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. T.C. Bordo pasaport sahipleri vize ile Mısır’a seyahat ederken, diğer T.C. pasaportları 90 güne kadar vizeden muaftır.

Mısır Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Mısır vizesi işlemlerindeki en önemli evraklardan biri Mısır vize başvuru formudur. Bu form İngilizce doldurulmaktadır. Seyahat amacı, Mısır’da konaklama bilgileri ve seyahat planınızı bu form vasıtasıyla Mısır Konsolosluğuna iletmiş olacaksınız. Bu 2 önemli evrakın yanında iş yerinizden alacağınız dilekçe, iki adet güncel fotoğraf, şahsi dilekçenin ibrazı gerekmektedir. Mısır ticari vize başvurularında iş yerinden alınan dilekçe ticari seyahatin amacını içermelidir. Turistik vize dilekçelerinde başvuru sahibinin izinli olduğu tarihler yer almalıdır. Otel ve uçak rezervasyonlarının vize evraklarının ibraz tarihi itibariyle geçerli olması gerekmektedir. Bu nedenle formda konaklama bilgileri kısmının dikkatle doldurulması ileride sorun yaşamamanız açısından önemli olacaktır. Rezervasyonların düşmemesi için evrak takibinin önemli olduğunu önemle hatırlatırız.

Mısır vizesi 3 aylık olarak verilmekle birlikte bu süre zarfında en fazla kalış süresi 30 gündür. Vize Konsolosluktan çıktığı gün itibariyle geçerli olur.

Mısır vize işlemleri randevu veya mülakat içermediğinden başvurular online olarak danışman kurumlar tarafından yapılabilmektedir. Evrakların tam ve eksiksizse Konsolosluğa hiç gitmeden doğrudan işlemlerini üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile yapabilirsiniz.

Mısırı vize işlemlerinin sonuçlanma süresi olarak belirtilen 15 ila 20 iş günüdür ancak bu süre başvuru yoğunluğuna veya Mısır Konsolosluğunun işlem potansiyeline göre uzayabilmektedir.

Mısır vizesi için hazırlamanı gereken evraklar başvuru yaptığınız diplomatik temsilciliğe göre değişebildiğinden başvuru öncesinde evrak ve süreç bilgilerinin ilgili kurumlardan teyit edilmesi süreç boyunca yaşanabilecek gecikmelerin önüne geçecektir.