mısır vizesi

Mısır Vizesi

Ortadoğu ülkelerinden olan Mısır’a seyahat planları yapan kişilerin mutlaka vize alması gerekmektedir. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi olan vatandaşlar, 90 günü aşmayan seyahatler için Mısır Vizesi almaktan muaftırlar. Umuma mahsus pasaport sahibi olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günü aşan Mısır seyahatlerinde vize almak zorundadır.

Mısır Vizesi pasaportun sayfalarına basılan türde bir vize olduğu için pasaportun istenen koşullara uyması gerekmektedir. Mısır’a seyahat edecek olanların gerekli vize başvurularını Mısır Ankara Büyükelçiliği ya da Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’na yapması gerekmektedir. Mısır ülkesine hangi amaçla gidileceğine göre alınması gereken Mısır Vizesi türü değişmektedir. Vize türüne göre hazırlanması gereken evraklarda değişiklikler görülür. Mısır vize işlemleri için randevu sistemi ile çalışılmıyor.

Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Mısır Ankara Büyükelçiliği ya da Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’na şahsen başvuru yapılabilir. Ayrıca vize işlemlerinin daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için Mısır Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezlerinden yardım alınabilir. Mısır vizesi için Mısır Konsolosluğu hafta içi saat 10.00 ile 12. 00 arasında vize başvurularını kabul etmektedir.

Mısır Vizesi Başvuru İşlemleri

Mısır’a herhangi bir sebep ile seyahat etmek isteyen vatandaşların Mısır Vizesi alması gereklidir. Mısır vizelerini verme yetkisi Ankara Mısır Büyükelçiliği ve İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’na aittir. İstanbul Mısır Başkonsolosluğu her ilden yapılan vize başvurularını kabul etmektedir. Ancak Ankara Mısır Büyükelçiliği yalnızca belirli bölgelerden yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Mısır’da kapı vizesi uygulamasının 2013 yılı itibari ile geçerliliğini yitirmesi üzerine artık Mısır’a yapılacak olan seyahat öncesinde Mısır Vizesinin alınmış olması gerekmektedir. Vize işlemlerinde aksamalar yaşanacağı göz önüne alınarak vize başvurularının Mısır seyahatinden en az 15 gün kadar önce başvuruların yapılması gerekmektedir.

Mısır Konsolosluğu, vize başvurularını değerlendirmeye yetkili olan tek kurumdur. Vize başvuru sürecinde yardımcı olan vize merkezlerinin vize sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Vize merkezleri vize sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlar ve belgelerin eksiksiz hazırlanmasına yardımcı olur. Mısır Konsolosluğu eksik evrak olması durumunda vize başvurusunu reddetmektedir. Ayrıca ek evrak isteme ve başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkına da sahiptir.

Mısır Vizesi Gerekli Evraklar

Mısır vizesini almak için bütün evrakların eksiksiz olarak hazırlanması şarttır. Mısır vizesi için gerekli olan evraklar vize türüne göre değişmektedir. Ancak bütün vize türlerinde istenen ortak evraklar da bulunmaktadır. Bu belgeler arasından Mısır vizesi başvuru formu en önemli olan belgedir. Bu belgenin eksiksiz doldurulması ve verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiği de çok önemlidir. Bu nedenle yanlış işlemler yapmak ve vize sürecini uzatmak yerine, vize merkezlerinden destek almak işlemlerin kısa sürede halledilmesini sağlar.

Ortak olarak istenen belgelerden biri de pasaporttur. Pasaportun Mısır Konsolosluğu kriterlerine uyması zorunludur. Bu kriterlere uymayan pasaportlar ile yapılan vize başvuruları, Mısır Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Mısır vizesi için istenen evraklar ve özellikleri aşağıda anlatılmıştır.

Mısır Vizesi Başvuru Formu

Mısır vizesinin alınması için hazırlanması gereken evrakların başında Mısır vizesi başvuru formu gelmektedir. Bütün vize türleri için istenen bu belgenin doğru bir şekilde hazırlanması önemlidir. Mısır Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu belgeye Konsolosluğun resmi web sitesinden ulaşılmaktadır.
Mısır Başkonsolosluğu hazırlamış olduğu bu başvuru formu sayesinde başvuru sahibi ile ilgili bilgiler edinmektedir. Bu nedenle Mısır Vizesi için hazırlanan en önemli belgelerden biridir. Bu belgenin büyük harfle ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir.

Mısır vizesi başvuru formunda verilmiş olan bilgilerin belgeler ile desteklenecek şekilde olması zorunludur. Yani verilen bilgilerin doğru olması ve istenen belgeler ile bu bilgilerin kanıtlanması gerekir. Mısır vizesi başvuru formu olmaması halinde başvuru işlemi onaylanmamaktadır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibinin imzalaması ve fotoğrafını yapıştırarak işlemi tamamlaması gerekir.

Mısır Vizesi İçin Vize Talep Dilekçesi

‘’ İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’na ‘’ şeklinde başlayan vize talep dilekçesinde her şey net olarak açıklanmalıdır. Başvurulacak olan vize türü fark etmeksizin vize talep dilekçesinin hazırlanması gerekir. Ancak vize türüne göre bazı kriterlerin yerine getirilmesi istenmektedir. Örneğin, turistik vize için başvurulacak ve başvuru sahibi çalışan ise dilekçenin çalışılan şirket tarafından şirketin antetli kağıdına yazılması istenir.

Başvuruyu yapacak olan kişi Mısır’a öğrenim görmek amacı ile gidecek ise öğrenciye sponsor olacak kişinin çalışmış olduğu şirket tarafından öğrenciye sponsor olunacağı açıkça belirtilmelidir. Aile ziyaretleri için alınacak olan vize için ise başvuruyu yapacak olan kişi dilekçeyi yazabilmektedir. Ancak ziyaret edilecek olan kişiden gelen davet mektubunun dilekçeye eklenmesi zorunludur.

Vize talep dilekçesinde Mısır’a neden gidileceği, ne kadar süre ile kalınacağı, nerede konaklanacağı, ulaşım bilgileri ve seyahat ücretinin nasıl karşılanacağı açık bir şekilde belirtilmelidir. Mısır Başkonsolosluğu vize dilekçesinde seyahat ile ilgili net bilgilere ulaşamaz ise yeni evrak talep edebilir ya da başvuru sahibi ile görüşmek isteyebilir. Bu nedenle dilekçenin usullere uygun olarak hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Pasaport

Mısır vize işlemleri için istenen pasaportun bazı kriterlere uygun olması önemlidir. Öncelikle pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması şartı aranır. Ayrıca vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi için 2 tane sayfanın boş olması ve pasaportun yıpranmamış olması gerekmektedir. Pasaport için aranan bir diğer şart ise seyahatin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerektiğidir.

Fotoğraf

Mısır vizesi için 2 tane fotoğraf gereklidir. Fotoğrafın 5×5 standartlarına uygun ve arka fonu beyaz olması önemlidir. Biyometrik fotoğraf çektirirken başvuru sahibinin yüzünü ve gözünü kapatacak olan gözlük ve şapka gibi aksesuarların olmamasına dikkat edilmelidir.
İstenen diğer belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uçak biletinin gidiş-dönüş bilgilerini gösteren çıktısı
  • Otel rezervasyonunu gösteren çıktı
  • Çifte pasaport sahibi olan ya da yabancı pasaportlu kişilerin evli ise eşlerinin pasaportunun fotokopisi

Mısır Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli olan başvuru evrakları hazırlandıktan sonra Mısır Ankara Büyükelçiliği ya da Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’na gidilerek şahsen başvuru yapılabilir. İşlemlerini vize merkezi aracılığı ile yapan kişilerin evrakları hazırlandıktan sonra vize merkezi tarafından başvuru sahibi adına gerekli işlemler yapılır.Mısır vizesi için alınan ücret, hem vizenin türüne hem de vizenin süresine göre değişmektedir.

Mısır Vizesi Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Mısır vizesi için geliştirilen işlem prosedürüne göre başvuru evraklarının eksiksiz olması halinde vize başvurusu 15-30 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda ek evrak talep edildiği zaman bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurularının seyahatten çok önce yapılması önemlidir.

Mısır Vizesi Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

İşlemlerin doğru yapılması durumunda Mısır vizesinin reddedilmesi mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda Mısır Başkonsolosluğu Mısır vizesi başvurusunu reddetmektedir. Bu durumlar şu şekildedir:

  • Seyahat amacı için yazılan dilekçede verilen bilginin belge ile kanıtlanamaması
  • Hazırlanan başvuru evraklarının sahte ya da eksik olması
  • Pasaportun geçerli olmaması
  • Başvuru sahibinin Mısır Devleti tarafından sınır dışı edilmiş olması
  • Seyahat bittiği zaman Mısır’dan ayrılacak olmanın kanıtlamaması