Mısır Turistik Vize

Mısır Turistik Vize

Mısır turistik vize, turistik amaçlar ile Mısır’ı ziyaret etmeyi planlayan kişilerin alması gereken vize türü olarak bilinir. Kişisel pasaport sahibi olan ve kurumsal bir firma aracılığı ile gelmeyen her bireyin, Mısır’a girmeden önce bu vizeyi alması zorunludur. Mısır turistik vize süre olarak kısadır ve en fazla 90 gün için alınabilir.

Mısır’da turistik amaçlarla yer almak ve seyahat etmek için herhangi bir sigorta ya da iş şartı aranmaz. Öğrenciler de turistik amaçlarla Mısır’a gidebilir ve vize alabilir. Vize için yerine getirilmesi gereken şartlar, belgeler ve ödeme üzerine kurulmuştur. Bu şartların doğru şekilde sağlanması karşısında, hiçbir Türk vatandaşı vize konusunda sorun yaşamayacaktır.
Mısır turist vizesini alabilmek için öncelikle;

 • Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması,
 • Mısır vizesi işlemleri için en az son iki sayfanın boş olması,
 • Mısır ziyaretinden sonra da pasaport en az 6 ay geçerli kalabilmelidir.

Pasaport konusunda belirlenen özellikler oldukça önemlidir. Mısır’a gitmek isteyen bireyler, işe pasaport işlemleri ile başlayabilirler. Turistik vizenin alınması için Mısır’dan gelecek bir davetiye yazısına da ihtiyaç olmaz. 17 yaş altında ve 45 yaş üstünde olan Türk vatandaşları turistik vize için yalnızca kapıdan işlem yapabilmekle birlikte, Türkiye’de yer alan Mısır konsolosluklarında vize verilmemektedir.

Uygulama yalnızca 17 yaş altında ve 45 yaş üstündeki bireyler için geçerli olmakla birlikte, diğer yaşlardaki vatandaşlar için sınır kapısından almak yerine, direkt Mısır Konsolosluğu’ndan vize alınabilmektedir. Mısır Turistik Vizesi yapılan başvurular şahsen ya da bir firma aracılığı ile yürütülebilir. Resmi pasaport sahipleri olan Türk vatandaşlarına özel bir uygulama ile 90 günden fazla olmayacak seyahatler için Mısır vizesinden muaf tutulmaları sağlanır. Vize işlemlerine gerek olmadan ülkeye geçiş yapılabilir.

Mısır Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Mısır turist vizesi alabilmek için öncelikle vize işlemlerini sağlayan yetkili yerlere başvuru yapılması gerekir. Süreç içerisinde başvuru tarihleri kaçırılmamalıdır. Türkiye’de Mısır Turist vizesi almak için; İstanbul Mısır Başkonsolosluğu ya da Ankara Mısır Büyükelçiliği içerisinde başvurular başlatılmalıdır. İstanbul’da yapılacak vize işlemlerinde hiçbir il ayrımı olmaz. Türkiye’nin her yerinden gelecek Mısır vizesi başvuruları kabul edilir. Ancak Ankara’da yapılan vize işlemlerinde, yalnızca Ankara ve çevresindeki illerden gelen Mısır vizesi başvuruları kabul edilmektedir. Mısır turistik vizesi alımı için bu makamlara yapılacak başvuruları doğrudan iletmekle birlikte, bu vize işlemleri adına bireylere danışmanlık sağlayan kurumlar da başvuruları gerçekleştirebilir.

Vizenin alınabilmesi için gereken tüm belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde temin edilmesinin yanında, gereken ücretler de ödenmelidir. Bir belgenin eksik ya da yanlış olması, vizenin alınması adına sorun yaratacaktır. Aynı zamanda Mısır Konsolosluğu, gerekli gördüğü takdirde, başvuru yapan kişiler ile mülakatlar gerçekleştirebilir ya da ek evrak isteyebilir. Mülakat tarihine çok dikkat edilmesi gerekir. Vize için gereken koşulların yerine getirilmesi ve olumlu sonuçlanması karşısında, Mısır için gereken turistik vize sorunsuz bir şekilde alınabilecektir.

Mısır Turistik Vize Gerekli Evraklar

 • Mısır vizesi başvuru formu (Bu form eksiksiz olarak doldurulmalıdır. İçerisinde başvuruyu yapan kişinin seyahat tarihleri yer almalı, seyahat amacı net şekilde aktarılmalıdır. Aynı zamanda konaklama bilgileri gibi detaylar da gerekecektir.)
 • Pasaport (Yazının başında belirtilen özellikleri barındıracak şekilde.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize talebi için yazılmış dilekçe (Mısır konsolosluğu ya da elçiliğine gönderilecek, vize başvurusu yapan kişinin Mısır gezisi tarihlerini ve konaklama detaylarını içerecek, vize süresi dolmadan Mısır’dan ayrılacağını belirtecektir. Mutlaka başvuru yapan kişinin ıslak imzası olmalıdır.)
 • Otel rezervasyonuna ait bilgiler
 • Uçak biletine ait bilgiler
 • Pasaporttaki kimlik bilgilerinin yer aldığı kısma ait bir kopya (Fotokopi)
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi

Mısır Turistik Vizesi Başvuru Formu

Başvuru formu, başvuran kişilerin hangi meslekte olduğuna, çalışan ya da öğrenci olma durumuna bakmaksızın herkesten talep edilir. Bu form şahsen ya da kurumlar aracılığı ile temin edilebilir. Formun Türk vatandaşları için, Türkçe ya da İngilizce olarak doldurulması uygundur. Formda yer alacak her bilgi eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Okunaklı bir şekilde hazırlanması da oldukça önemlidir. İmza kısmında mutlaka vizeye başvuran kişinin şahsi imzası yer almalıdır. Kurum aracılığıyla giden kişiler adına o kurumun imzalayacağı başvuru formları kesinlikle kabul edilmez. Kurumun imzasını atması gereken yer ve belgeler ayrı olarak belirtilir.

Öğrenciler İçin Mısır Turistik Vize

Öğrenciler Mısır’a genellikle eğitim ya da gezi amaçlı ziyaretlerde bulunurlar. Eğitim haricinde yalnızca gezmek için gitmek isteyen öğrenciler adına, vize başvurularında diğer kişilere göre farklılıklar olabilmektedir. Bu farklılıklar genellikle vize işlemleri içerisinde istenen belgeler üzerinde görülür. İstenen tüm vize belgelerinin yanında orijinal haliyle ve güncellenmiş öğrenci belgesi, öğrencinin kendisine ya da ailesine ait olan banka hesabı ve orada geçimini sağlamasını kanıtlayacak bakiyesi de yer almalıdır.

Herhangi bir sponsor ile gönderilen öğrencilerin, sponsor bilgileri de detaylı şekilde istenir. Öğrencilerden de ilerideki zamanlarda konsolosluklar tarafından ek belge istenmesi durumu yaşanabilir. Zamanında ödemelerin yapılması ve belgelerin eksiksiz şekilde tamamlanması gerekmektedir. Aynı zamanda öğrenciler için belirli bir bakiyenin yer aldığı banka hesabı, en önemli vize şartlarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Mısır turistik vize alımı için yazılacak olan dilekçe, en önemli evraklardan birisidir. Dilekçe üzerinde yer alacak bilgiler, başvuran kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Eğer başvuran kişi çalışan ise ve kurum aracılığıyla gidiyorsa, mutlaka iş yerine ait bir şirket kaşesi yer almalıdır. Aynı şekilde öğrenciler için de sponsorluklar, eğitim kurumları ve benzer kuruluşların imza ya da kaşeleri gerekebilir. Tüm dilekçeler, Mısır Konsolosluğu’na hitaben yazılır. Başvurular başladığı zaman, dilekçenin en doğru ve eksiksiz şekilde hazırlanabilmesi adına, konsolosluklardan bilgi alınması en iyisidir. Böylelikle dilekçe aşamasında sorun yaşanmaz. Dilekçenin de diğer belgelerde olduğu gibi, okunaklı bir yazı ile hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Mısır Turistik Vize Ücretleri

Mısır turistik vize işlemleri için belirlenen ücret, bizzat başvuruyu yapan kişinin mevcut durumuna, vize başvurusunu yaptığı tarihe ve uyruğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Öğrenci ya da çalışan olan farklı koşullardaki bireylerden de yine farklı ücretler alınacaktır. Aynı zamanda, turistik vize almak için başvuruda bulunan kişinin TC uyruğunda olmaması da, ücreti değiştiren bir etken olarak bilinir. Mısır turistik vizesi için belirlenen ücretler, her zaman aynı şekilde kalmaz.

Zaman zaman bu ücrette bazı güncellemeler görülebilir. Mısır için turistik vize almayı düşünen bireyler, ücretler konusunda bilgi alarak hareket etmelidir. Başvurunun gerçekleştirilmesi hedeflenen tarihine göre en yakın zamanda ücret bilgisi alınırsa, büyük bir değişiklikle karşılaşılmaz. Ücretlerin ne kadar olacağına dair bilgiler ile birlikte, ne zaman ve nereye yatırılması gerektiği de mutlaka öğrenilmelidir.

Çalışan ya da öğrenci olarak fark etmeksizin, vize işlemlerini doğru bir şekilde takip eden ve belgeler konusunda da eksiksiz çalışan herkes, Mısır için gereken turistik vizeyi kolaylıkla alabilecektir.